בניית אתרים

תקציר – איך לבחור חברה לבניית אתרים ומהם הדגשים שכדאי להכיר? קראו כאן מענה ל-10 שאלות נפוצות וטיפים שמעטים מכירים.

שוק בניית האתרים רווי בשחקנים ובפרט בחברות המציעות פיתוח ועיצוב אתרי אינטרנט בקוד פתוח. אולם בהעדר תנאי כניסה גבוהים או מבחני סף מובהקים, השוק הינו גם מאד מגוון. החל ממפתחים מתחילים לחלוטין וכלה בחברות בעלות וותק ורזומה.  

לקוחות רבים המעוניינים לקדם פרויקט של הקמת אתר אינטרנט חדש מתקשים תדיר לבור את המוץ מן התבן, ומתלבטים ארוכות בשאלה איך לבחור חברה לבניית אתרים. בטקסט הקצר הבא נענה על מספר שאלות נפוצות בנושא מתוך ניסיון שצברנו במשך למעלה מ-15 שנה.

איך בוחרים חברה לבניית אתרים על בסיס תיק העבודות?

אחד הצעדים הראשונים בבחירת חברה לבניית אתרים הוא עיון בתיק העבודות שלה ונשאלת השאלה – מה לבדוק בפורטפוליו המוצג. אם תרצו, ממה להתרשם עוד לפני שמשאירים פנייה לקבלת פרטים נוספים.

בראש ובראשונה, יש לבדוק לעומק שהאתרים בתיק העבודות נבדלים זה מזה מבחינת קווי המתאר העיצוביים שלהם. כלומר, האם לכל אחד מהם יש שפה עיצובית מובחנת וברורה.

כאשר תיק העבודות מציג מגוון פרויקטים בעלי קווי מתאר ייחודיים לכל אחד ואחד, הדבר מצביע על כך שכל לקוח מקבל תשומת לב ספציפית וייחודית המתאימה לו. עבודת ההתאמה האישית (Custom Made) ניכרת בתוצאה הסופית, והיא ההבדל בין חברה איכותית ומקצועית לבין חברה שאיננה אלא "פס ייצור לאתרי אינטרנט גנריים".

מה חשוב לחפש בעמוד אודות?

לצד תיק העבודות, העמוד השני שמחייב ביקור הוא עמוד האודות. זאת מכיוון שהוא מספק מידע מהותי וקריטי על החברה. בקריאת עמוד אודות רצוי לסנן מסרים שיווקיים סטנדרטיים ולקרוא לעומק תוך זיקוק הפרמטרים הבאים:

שנות ניסיון של החברה, שנות הניסיון של המתכנתים (מעל 10 שנות ניסיון לפחות), התמחות בקוד הפתוח, ידע בשפות התכנות הרלבנטיות (כמו PHP או JavaScript), עיצוב "מדף חלק", מומחיות ב-UX (חוויית משתמש), מומחיות במיתוג ועוד.

האם המענה לפנייה ניתן תוך התיחסות לבקשה והדרישות הספיציפיות?

אחד הפרמטרים החשובים בבחירת חברה לבניית אתרים הוא האופן שבו ניתן המענה הראשוני לאחר הפנייה. כדאי לשים לב האם המענה כולל התייחסות אמיתית ומפורטת לדרישות והבקשות המאפיינות את הפרויקט והאם המענה ניתן באופן אנושי – בשיחת טלפון או זום, ולא רק בווטסאפ או מייל. הניסיון מלמד שישנה קורלציה ברורה בין מידת הרצינות במענה לפנייה הראשונית למידת הרצינות בתהליך עצמו.

חברה ישראלית או מיקור חוץ, מה עדיף?

חברות רבות לבניית אתרים פועלות למעשה כמתווכות בין הלקוח למתכנתים במיקור חוץ מחו"ל. על פי רוב משיקולים כלכליים ולעתים ללא שקיפות מלאה בנושא. לעומתן, חברות מובילות אינן פועלות באופן הזה לאור היתרונות הרבים הגלומים במתכנתים ישראלים בלבד.

החיסרון המרכזי בעבודה עם מתכנתים במיקור חוץ מחו"ל הוא בהבנה הבסיסית של צרכי הלקוח הישראלי. תהליך העבודה מול המתכנתים הזרים יוצר פערי תקשורת שגורמים לעיכובים, חוסר התאמה בביצועים, אי-הבנות ועוד. כך גם, לעתים קרובות, נוצר מצב של ריבוי מתכנתים על אותו הפרויקט וללא תיאום ביניהם. קרי, תקשורת לקויה בתוך הצוות המפתח שיוצרת שרשרת של תקלות ובעיות (כולל טעויות נגררות). לעתים גם סוגיות פוליטיות יכולות להשפיע על האתר (לקוחות שהקימו אתרי אינטרנט על בסיס צוותי פיתוח באוקראינה למדו זאת לאחרונה על בשרם).

לסיכום נקודה זו, בבחירת חברה לבניית אתרים כדאי לוודא שהחברה עובדת אך ורק עם מתכנתים ישראלים בעלי ניסיון, ולא מוציאה את הפרויקט החוצה למיקור חוץ בחו"ל.

האם לבחור חברה לבניית אתרים שהיא גם מפתחת וגם מקדמת?

חברות רבות לבניית אתרים מציעות גם שיווק דיגיטלי כמו קידום אתרים בגוגל ובפלטפורמות אחרות. לכאורה, יש בכך הגיון, הנובע מקבלת מלוא השירותים תחת קורת גג אחת.

עם זאת, חברות שגם מפתחות וגם מקדמות אינן מחזיקות אנשי מקצוע לפיתוח ברמה הגבוהה ובעלי ניסיון רב-שנים. על פי רוב החברה עובדת עם שכירים או פרילנסרים בתחילת דרכם. בבחירת חברה לבניית אתרים יש משקל רב לניסיון של המתכנתים והמעצבים. רצוי ללכת עם חברה שהמתכנתים והמעצבים שלה הינם בעלי 10 שנות ניסיון לפחות (ועדיף יותר).

האם כדאי לבחור בחברה שגם מפתחת וגם מעצבת?

יש יתרון גדול בבחירה בחברה לבניית אתרים שמציעה גם עיצוב וגם פיתוח. תודות לוותק של עשור וחצי בפיתוח ועיצוב אתרי אינטרנט אנחנו יודעים לומר שעיצוב בנפרד עלול להיעשות ללא מחשבה אמיתית על פיתוח עתידי. לא אחת, מתפתחת תופעה של שילוב אלמנטים עיצוביים על ידי המעצב שרוצה להרשים ומבלי לקחת בחשבון את העלויות הגבוהות שיידרשו לפיתוחם בפועל.

כשהפרויקט מעוצב ומפותח באותו הבית, השיקולים הנוגעים לתכנות נלקחים בחשבון כבר בשלב העיצוב. הדיאלוג הרצוף בין העיצוב לתכנות מייעל מאד את הפרויקט וחוסך עלויות בפועל.

האם כדאי לבחור בחברה קטנה או חברה גדולה לבניית אתרים? 

אחת השאלות הנפוצות בבחירת חברה לבניית אתרים היא ההתלבטות בין חברה קטנה (עד 8-10 עובדים) לחברה גדולה. ובכן, מתוך ניסיון של כ-15 שנה בבניית אתרים אנחנו יכולים לומר די בוודאות שיש כאן כלל אצבע פשוט:

פרויקט בעלויות של 500,000 שקלים ומעלה, המתכונן בלוחות זמנים קצרים, כדאי לבצע עם חברה גדולה בלבד (אשר יש בידיה את זמינות כוח האדם לטובת העניין). ככל שהסכום הוא לא בגבול הזה או שלוחות הזמנים גמישים, קיימת עדיפות מובהקת לחברה קטנה. חברה אשר תספק יחס אישי מקיף, מענה אנושי מסביב לשעון, זמינות לכל דרישה ובקשה וכדומה.

האם החברה נותנת תמיכה ושירות מהיר גם לאחר העלייה לאוויר?

הקמת אתר אינטרנט לא מסתיימת עם העלייה לאוויר. אתר אינטרנט דורש תמיכה ושירות "ביום שאחרי" שהם הכרחיים להצלחתו. חשוב לברר האם התמיכה והשירות ניתנים על בסיס מענה אנושי, אישי, מהיר ויעיל. בלי ניואנסים, בלי אותיות קטנות ובלי פתרונות על בסיס מסרונים או מיילים.

האם כל מה שמסוכם יועלה בכתב על גבי הסכם?

הקמת אתר אינטרנט חייבת להיות מגובה בהסכם ברור שהלקוח מבין היטב את הסעיפים השונים שבו. כל מה שסוכם בעל-פה צריך לעלות על הכתב ולהיחתם על ידי הצדדים.

מה חשוב לוודא מול החברה לבניית האתר לגבי סיום הפרויקט?

בכל הנוגע לסיום הפרויקט, יש כמה נקודות שצריך לוודא כאשר אתם בוחרים חברה לבניית אתרים. למשל, להגדיר היטב ששם הדומיין יהיה על שמכם שכן מדובר בבעלות על האתר כלפי כולי עלמא (כולל איגוד האינטרנט הישראלי וגופים רלבנטיים נוספים). כך גם רצוי להכניס בהסכם סעיף ברור שמעביר את כל קבצי האתר ללקוח בסיום העבודה. העתק שמבטיח שקט נפשי רב שכן הקבצים המקוריים נשארים אצל הלקוח.

המומחים לבניית אתרים בקוד פתוח לשירותך >>

בניית אתרים בקוד פתוח

בלוג

{"arrow":"true","pagination":"false","speed":"1000","autoplay":"true","autoplay_speed":"5000","loop":"true","owl_slide_to_show":"4","slide_show_ipad_owl":"3","slide_show_tablet_owl":"2","slide_show_mobile_owl":"1","owl_slide_to_scroll":"1","owl_slide_margin":"25","owl_slide_padding":"25","owl_start_slide":"0","owl_slide_center":"false","owl_slide_autowidth":"false","owl_slide_freeDrag":"false","owl_height_auto":"true","caption":false,"owl_slide_rtl":"true"}
{"animation_fancy":"","transition_fancy":"","fancy_box_loop":""}