בניית אתרים בחינם

בעלי אתרים רבים או כאלו שמתכננים לפתוח אתר בעתיד, בוודאי נתקלו לפחות פעם אחת בהצעה מפתה במיוחד שהציעה להם לבנות אתר בחינם ללא השקעה כספית כלשהיא. מישהו חכם כבר אמר שמה שעולה בזול, עולה (בסופו של דבר) ביוקר, והדבר נכון במיוחד לחברות בניית אתרים ושירותי בניית אתרים בחינם.
 

בראש ובראשונה, אתר שנבנה בצורה חינמית בדרך כלל מוגבל לתבניות גרפיות בסיסיות מאוד מתוך מבחר מצומצם יחסית. התוצאה היא שהאתר נראה בדיוק כמו אתרים אחרים שנבנו באותו השרות, וגם מי שאינו מעצב גרפי, יכול לראות שלא הושקעה כמעט עבודה בעיצוב האתר. אין צורך להסביר מדוע הדבר פוגע בצורה אנושה במיתוג של האתר וביכולת שלו למשוך לקוחות או גולשים חדשים.


שנית, מערכת ניהול התוכן של אתרים חינמיים , גם היא מוגבלת ופרימיטיבית יחסית. לעיתים היא מציגה לכאורה אפשרויות רבות לניהול האתר, אך רבות מן האפשרויות האלו הן מיושנות ובלתי רלוונטיות. לדוגמה, כמה מאיתנו באמת משתמשים היום בספר אורחים וירטואלי?!
 

בעיה אחרת עם מערכת ניהול תוכן מיושנת היא התאמה לקידום אתרים בגוגל, או ליתר דיוק, חוסר ההתאמה שלה. מכיוון שמערכות ניהול התוכן של האתרים החינמיים בדרך כלל נמצאות בפיגור של מספר שנים אחורה, הן לא תמיד נותנות למנהל האתר שליטה בפרמטרים שחשובים בגוגל כמו קביעת תיאור נפרד לכל עמוד או כותרת פנימית מסוג Header. גם כאשר ההגדרות האלו זמינות, הן מופיעות בתפריט משנה שקשה מאוד למצוא אותו.


matana

דבר נוסף : בדיוק כמו שזול עולה ביוקר, כך גם אין ארוחות חינם. אתרים חינמיים בדרך כלל יהיו מלאים בפרסומות של חברת האחסון או שהם יישבו על גבי כתובת ארוכה ומסורבלת. כאשר הלקוח רוצה לבטל את הפרסומות או להשתמש בכתובת משלו, הוא בדרך כלל מגלה שעליו להתחיל לשלם כמה עשרות שקלים במקרה הטוב, וכמה מאות שקלים במקרה הרע (המחירים הם לחודש). התוצאה היא שבעל האתר תקוע עם אתר מיושן ולא רלוונטי שעולה לו יותר מאתר מקצועי ומודרני! סוף מעשה במחשבה תחילה.


הפתרון - בניית אתר מודרני בקוד פתוח

מי שכבר התנסה בבניית אתר חינמי ונפגע, יכול למצוא את הפתרון האולטימטיבי באמצעות בניית אתר מבוסס קוד פתוח. אתר שמבוסס על קוד פתוח הוא אתר שהליבה שלו (כולל מערכת ניהול התוכן) נבנתה על ידי אוסף של מתכנתים מכל העולם. המתכנתים האלו דואגים לכך שהמערכת תמיד תהיה מעודכנת והשימוש הבסיסי בה יישאר בחינם. אחת מן המערכות המתקדמות ביותר בקוד פתוח המתאימות הן למשתמש המתחיל והן למשתמש המתקדם היא ג'ומלה.

 

כאשר פונים אל חברה המציעה בניית אתרים בג'ומלה, החברה בונה את האתר בצורה מודולרית כך שניתן יהיה לשדרג אותו בעתיד. מסיבה זו, העלות של הקמת אתר בקוד פתוח ובפרט במערכת ג'ומלה, היא זולה יותר משמעותית מדמי השכירות של בניית "אתר בחינם" או של בניית אתר בקוד סגור.

 

בין היתר, החברה דואגת להתקנת המערכת ובחירת תבנית גרפית מותאמת אישית או עיצוב מקורי לחלוטין (בהתאם לתקציבו של הלקוח). לאחר מכן החברה מתקינה את המערכת ומגדירה אותה לעבודה שוטפת בעברית. הלקוח עובר אצל החברה הדרכה בסיסית, ולאחר מכן הוא אדון לעצמו ויכול לנהל את האתר בצורה עצמאית לחלוטין. מכיוון שמדובר במערכת קוד פתוח, הוא אינו כבול לחברת שהקימה בעבורו את האתר, ובעתיד הוא יכול לגשת אל כל חברה אחרת שבונה אתרים בג'ומלה על מנת שזו תסייע לו בשדרוג האתר.