martse

בניית אתרים למכללות ואוניברסיטאות 

בניית אתר למכללה או אוניברסיטה הינה פרויקט מורכב, שכן זהו אתר הפונה במקביל לקהלים שונים וביניהם סטודנטים, מתעניינים, מועמדים, מרצים, אורחים, תורמים, בעלי עניין, רשויות, משרדי ממשלה וכמובן הציבור הרחב. האתר מתפקד הן כאתר תדמיתי המציג את המוסד האקדמי והן כאתר פונקציונאלי שמטרתו לספק מידע ולאפשר מגוון פעולות און-ליין (הירשמות, קבלת מידע, הורדת טפסים, אזורים אישיים וכדומה).

דוגמאות לאתרי אינטרנט לאוניברסיטאות ומכללות

ענף ההשכלה הגבוהה בישראל עבר בשנים האחרונות מהפכה של ממש, בעיקר כתולדה מהרפורמה שהושקה לפני 25 שנה עם פתיחתם של אין ספור מסלולי לימוד במכללות הפרטיות. רפורמה אשר הולידה תחרות בין מוסדות הלימוד השונים המתנהלת בעוצמה גם במרחב הווירטואלי. אם בתחילת שנות ה-90 עמד מספר הסטודנטים הישראליים במוסדות האקדמיים על כ-68,000 סטודנטים בלבד, 25 שנה לאחר מכן המספרים חוצים כבר את הרף של 300 אלף סטודנטים בפתיחת שנת הלימודים האקדמית. התחרות יוצרת מצב בו אתר האינטרנט של המכללה או האוניברסיטה איננו רק מקור לתוכן אינפורמטיבי, אלא פלטפורמה שיווקית ותדמיתית בעלת מאפיינים עסקיים, אשר נועדה להניע לפעולה על ידי עיצוב מודרני, צעיר ואינטליגנטי.

כחברה שהיה לה הזכות והכבוד לפתח ולעצב מספר אתרי אינטרנט מודרניים למכללות אוניברסיטאות העומדות בחזית האקדמיה הישראלית והעולמית , ניסיוננו לימד אותנו אודות כמה דגשים המלווים פרויקטים מסוג זה:


האתר צריך להתאים לכל המסכים, בדגש על חוויית משתמש אופטימאלית במובייל, ולייצר היררכיה נכונה המאפשרת לגולש למצוא יעדו בקלות ובמהירות בתוך אלפי עמודים. מדובר על פיתוח הדורש מומחיות רבה, הן מבחינת תכנות והן מבחינת עיצוב וחוויית משתמש. 

איך הפכנו את תהליך הרישום לאוניברסיטה לקל ונגיש

הנה לדוגמה יישום אותו ביצענו בעבור אוניברסיטת חיפה, בכל הנוגע לרישום וקבלת מידע למתעניינים. שימו לב לדגש הרב והשקעה בחוויית המשתמש, ההופכים את הרישום לקל, מהיר, נוח, ברור ונגיש. בפרט אל מול המצב הקודם כפי שנראה בתמונת ה"לפני".

לפני

לפני חווית משתמש
מעיצוב לבנייה

אחרי

שיפור חווית המשתמש

בניית אתר למכללה או אוניברסיטה עם היררכיית תוכן נכונה

אתרי אינטרנט של מוסדות להשכלה גבוהה הינם עתירי מידע ומשתרעים בד"כ על פני אלפי עמודים, המתחלקים לעשרות קטגוריות ותתי-קטגוריות. החוכמה בבניית אתר לאוניברסיטה או למכללה טמונה אפוא בבנייה אינטליגנטית ומחושבת של היררכיית תוכן. יצירת היררכיית תוכן המאפשרת לגולש למצוא את העמוד הספציפי הנחוץ לו בתוך מאגר המידע. זאת, תוך חתירה לכמות הקטנה ביותר של לחיצות וקליקים באתר (בפרט אם הגלישה מתבצעת במובייל ואיננה מאפשרת פתיחת "כרטיסיות" במקביל). חשוב לייצר היררכיית תוכן שמתכתבת עם העיצוב למשל, על בסיס חלוקת האתר לצבעים וגוונים ספציפיים, המסייעים לגולש לדעת את מיקומו בכל רגע נתון.

איך בנינו היררכיית תוכן מדויקת לבית הספר הבינלאומי

לכל תכנית יש את הקורסים שלה מבלי להוציא את הגולש מהתוכנית. כל הקורסים פרושים בפניו תחת הקטגוריה של אותה התוכנית.

לתת פוש לאתר בתוצאות החיפוש

בניית אתר למכללה או אוניברסיטה דורשת התמקדות בהיבטים הנוגעים למהירות טעינה והתאמה לגוגל, ויש להבין כי עיקר הדגש כאן הוא "Mobile First". לדרישת הבסיס של אתר מותאם (רספונסיבי), נוספה בשנים האחרונות דרישה חשובה הרבה יותר והיא מהירות הטעינה במובייל. מהירות הטעינה הינה כיום הפרמטר הקריטי ביותר בהצלחת האתר מול האלגוריתם של גוגל.

אין זה עניין של מה בכך. הגשמת תוצאות משביעות רצון מבחינת מהירות טעינה במובייל אינן אפשריות תוך התבססות על התאמה רספונסיבית בלבד. ללא שימוש בשפות תכנות מדויקות (כפי שיתואר מיד), גם עבודה מעמיקה על האתר תתקשה לנפץ את תקרת הזכוכית של מעבר לציון 51 מתוך 100 בכלי המדידה הרשמי של גוגל.
 
מה הפתרון? ניסיוננו לימד אותנו כי עלינו לספק למהירות הטענה מענה באמצעות שפת Accelerated Mobile Pages) AMP), אשר הינה שפת תכנות ייחודית למובייל המקפיצה את הנתונים באופן דרמטי לכדי ציון של כ-90 ומעלה. זאת, כפי שתוכלו לראות בדוגמה שלהלן:
 
 
 
Image
אתר AMP
אתר AMP
אולם שימו לב שהשימוש ב-AMP איננו חזות הכל, ועליו להיות משולב עם עיצוב העמוד באופן מוקפד. בחברת WinWeb אנו שמים דגש רב גם על ההמרה של האתר, ולכן מעצבים את עמודי ה-AMP בדיוק לפי העיצוב של העמודים המקוריים. זאת בניגוד לחברות המבקשות לחסוך עלויות, ואשר "מסתפקות" בעמוד מהיר בעזרת AMP ללא עיצוב מתאים. העמוד אולי מטפס גבוה בתוצאות החיפוש, אך איננו מניע לפעולה. למאמר המלא על amp

בניית אתרים למכללות ואוניברסיטאות עם סקיצת הדמיה

בהקמת אתר אינטרנט בכלל, ובהקמת אתר אינטרנט למכללה או אוניברסיטה בפרט, אין מקום לקיצורי דרך בתהליך העיצוב. העיצוב הינו נדבך מהותי ביכולת של האתר לפנות לקהלים מגוונים, ובפרט לקהלים צעירים הגולשים ממסכים שונים. חשוב להתקשר עם חברה לבניית אתרים המקפידה על עיצוב על ידי מעצבת גרפית בעלת ניסיון עשיר באתרים מסוג זה. בחברת WinWeb אנו מעצבים אתרים על בסיס סקיצת הדמיה עד לשביעות רצונו המלאה של הלקוח. סקיצת הדמיה הינה למעשה תמונה גרפית מדויקת של האתר, ברמה של אחד לאחד (פיקסל לפיקסל). כל השינויים מבוצעים על גבי סקיצת ההדמיה טרם המעבר לפיתוח, והלקוח יכול להתרשם בכל רגע נתון מהמראה הסופי של האתר. זאת בניגוד לחברות לבניית אתרים המבקשות לחסוך בעלויות, אשר מגישות ללקוח שרטוט בסיסי של מיקומי האלמנטים (הקרוי "מוק-אפ").

סקיצת הדמיה עד לשביעות רצון הלקוח

עיצוב בהתאמה אישית על בסיס תהליך מוקפד של סקיצות הדמיה מבטיח תוצאה איכותית. מעצבת אתרים מקצועית תכין עבורכם קובץ-תמונה עם סקיצת הדמיה לאתר בפרופורציות של 1:1. כעת מתחיל דיאלוג עיצובי עם הלקוח לביצוע התאמות מדויקות בסקיצת ההדמיה, לפי המיתוג, האפיון והשפה העיצובית. התהליך מסתיים אך ורק כאשר סקיצת ההדמיה מאושרת על ידי הלקוח לשביעות רצונו המלאה.

סקיצת הדמיה ראשונה

סקיצה ראשונה

סקיצת הדמיה שניה

סקיצת הדמיה שניה

הסקיצה שנבחרה

מעיצוב לבנייה

WinWeb עובדת לפי מתודולוגיה שבה סקיצת ההדמיה הסופית מעוצבת בקנה מידה של 1:1,
ומועברת באותו האופן להמשך הפיתוח ובניית האתר. כך ניתן להבטיח תהליך יעיל, מהיר ומקצועי.

הסקיצה שנבחרה
מעיצוב לבנייה בניית האתר לפי הסקיצה שנבחרה
מעיצוב לבנייה

בניית אתרים בקוד פתוח בתחום ההשכלה הגבוהה

בניית אתרים בקוד פתוח היא השיטה המרכזית כיום להקמת אתר אינטרנט איכותי ומודולרי. יתרונו הגדול של הקוד הפתוח טמון בכך שמדובר במערכת קיימת אשר עומדים מאחוריה עשרות אלפי מתכנתים ברחבי תבל. מתכנתים אלה דואגים לשיפורה המתמיד של המערכת, וליצירת רכיבים ומודולים לשדרוגה. כך, המתכנת אשר מקים את האתר ללקוח איננו צריך לפתח את הרכיבים בעצמו, והדבר מקצר עלויות ולוחות זמנים.

אולם הקוד הפתוח איננו מקשה אחת וקיימות כמה וכמה מערכות מרכזיות בתחום זה. המוכרות שבהן מבחינת בניית אתרים למכללות ואוניברסיטאות הן וורדפרס וג'ומלה. שתי מערכות שונות אשר לכל אחת מהן יתרונות וחסרונות.

ההתאמה בין הלקוח למערכת הינה מהותית. בבחירת חברה לבניית אתרים בקוד פתוח, מומלץ לפנות לחברה הבקיאה בכל המערכות, ואשר איננה עובדת עם אחת מהן בלבד. כך לדוגמה, בחברת WinWeb, אנו מפתחים מזה יותר מ-10 שנים גם אתרי אינטרנט בג'ומלה וגם אתרי אינטרנט בוורדפרס.

הידע והמקצועיות בשתי המערכות מאפשרות לנו להתאים לאוניברסיטה או המכללה את המערכת הנכונה, מבלי להגביל את הלקוח "למוצר שעל המדף".
יתרון חשוב נוסף של הקוד הפתוח מקופל בזה שהוא מאפשר בנייה של אתרים מודולריים. כלומר, אתרי אינטרנט אשר ניתן להוסיף ולשדרג אותם "תוך כדי תנועה", ובהתאם לצרכים משתנים. זהו אלמנט בעל ערך רב למכללות ואוניברסיטאות, אשר אתר האינטרנט שלהן מתנהל במקביל למוסד הלימודים האקדמי, וצומח ביחד עמו.

לסיכום – בחירת החברה הנכונה

בהקמת אתר אינטרנט למכללה או אוניברסיטה חשוב לבחור בחברה לבניית אתרים כמו WinWeb אשר לא רק מתמחה בקוד פתוח אלא מכירה את הניואנסים העומדים בבסיס הפרויקט. ככל שהחברה שמפתחת את האתר ומעצבת אותו בקיאה במאפיינים המלווים את התהליך, כך התוצאה הסופית תהיה בהתאם. הניסיון שלנו כאן הוא מפתח חשוב שכן אתרי אינטרנט למוסדות אקדמאיים מציבים דרישות טכנולוגיות ועיצוביות שיש לספק להם מענה אמיתי.

צור קשר

נא לרשום שם מלא
נא לרשום את שם החברה
נא לרשום מספר טלפון
נא לרשום כתובת אימייל
נא לרשום תחום עיסוק
Invalid Input
נא לרשום שם דומיין
Please let us know your message.