בניית אתר לאוניברסיטה ולמכללה

בניית אתרים למכללה ואוניברסיטה, מוסדות לימוד

בניית אתרי אינטרנט למוסדות לימוד איננה עניין של מה בכך. השילוב בין המקצועיות והשם של מוסד הלימודים, לצד היכולות הטכנולוגיות הקיימות בפיתוח אתרים בקוד פתוח, מתכתבים עם האתגרים המאפיינים את הקמתו של אתר האינטרנט למוסד אקדמי. זאת, בכדי להגשים את המטרה שהינה נוכחות ווירטואלית נכונה ואפקטיבית. כזו המהווה כלי לקיום דיאלוג עם גולשים שונים אשר מגיעים לאתר.

כחברה אשר היה לה כבר את הכבוד והזכות להקים מספר אתרי אינטרנט מתקדמים למוסדות לימוד מובילים, הניסיון לימד אותנו על כמה וכמה דגשים המלווים פרויקט מעין זה. הנה הם לפניכם בקצרה.

בניית אתר אינטרנט לאוניברסיטה או מכללה – קהלים שונים, אתר אחד

הסוגיה הראשונה שכדאי להכיר בעת בניית אתר אינטרנט למכללה או אוניברסיטה היא מניפת הקהלים. זאת משום שהנראות הווירטואלית של המוסד האקדמי ברשת פונה במקביל לסוגים שונים של גולשים בעלי צרכים ייעודיים.

אם ניקח לדוגמה אוניברסיטה מובילה, ניתן לראות בנקל כי אתר האינטרנט של המוסד צריך להציג גם אזורים למתעניינים ברישום למסלולי לימוד אופציונאליים, וגם אזורים נוספים שמתכתבים עם בוגרים, מרצים, תורמים, עמיתים, מוסדות אקדמיים ועוד. זאת כמובן ביחד עם החלקים הפונים לכלל הציבור (כמו אודות, לוחות אירועים וכדומה).

האזורים הייעודיים באתר יכולים אף הם להתחלק למספר אפיקים. למשל, בבניית אתר אינטרנט לאוניברסיטה או מכללה, יש להכיר בהבדלים שבין סטודנטים עתידיים לתואר ראשון לבין אקדמאים המבקשים מידע אודות תארים מתקדמים. הצרכים של הגולשים הללו הינם שונים באופן מובהק, ובניית אתר אינטרנט למוסד לימודים חייבת להיות תוך הבנת המשמעות של הדברים בפועל.

לדוגמה, בעוד שאזור הפונה לסטודנטים לתואר ראשון צריך להדגיש גם מידע אינפורמטיבי אך גם תפאורה של "אווירה סטודנטיאלית", האזורים הפונים לאקדמאים המחפשים תואר שני שמים דגש על סגל המרצים, מנחים אופציונאליים, תוכניות מחקר, מסלולים עם/בלי תזה וכדומה. 

צור קשר

נא לרשום שם מלא
נא לרשום כתובת אימייל
נא לרשום מספר טלפון
Invalid Input
Please let us know your message.
Invalid Input

היררכיית תוכן – המפתח

דגש רב מושם באתרים הללו על חווית משתמש ובניית היררכיית תוכן. אתר אינטרנט למוסד לימודים הוא אתר רב תכליתי. פנייתו המקבילה לקהלים שונים דורשת השקעת משאבים ומחשבה בתכנון היררכיית התוכן של האתר. זאת, בכדי לייצר חוויית משתמש המאפשרת הגעה של הגולש למחוז חפצו במספר ה"קליקים" הקטן ביותר. אתגר אשר נתקל פעמים רבות ברצון הברור לשמור על האתר "נקי" וללא "עומס רב".

כלומר, האלמנט הגרפי הוא סוגיה שיש להתייחס אליה ולפתור אותה עם עיצוב בהתאמה אישית על בסיס תהליך מובנה של סקיצות הדמיה. כמו כן, יש להשקיע בפיתוח מנוע חיפוש חכם המאפשר ניווט מהיר באתר. מנוע חיפוש המפולח לקטגוריות ותת-קטגוריות, אשר מוביל את הגולש ישירות ליעדו במהירות וביעילות.

בניית אתר לאוניברסיטה או מכללה – אתרים פנימיים באתר

סוגיה המאפיינת כמעט כל פרויקט של בניית אתר למכללה או אוניברסיטה היא שמדובר באתר המכיל "מיני-אתרים" משניים. למשל, כל פקולטה לכשעצמה תדרוש מעין "מיני-אתר" באתר הראשי.

אתרים פנימיים לפקולטות יכולים להיבדל זה מזה, שכן פקולטות למשפטים או רפואה אינן בהכרח זהות בצרכיהן ובפעילותן לפקולטות למדעי החברה או חינוך. מצד שני, מכיוון שאתרי הפקולטות הפנימיים הינם חלק מהאתר המרכזי של האוניברסיטה או המכללה, יש להקפיד על שפה עיצובית אחידה וסטנדרטיזציה מבחינת הנראות של העמודים באתר. גם ברמת העיצוב, גם ברמת חוויית המשתמש וגם ברמת התוכן.

אתגר התוכן והמידע

מכיוון שאתר האינטרנט מייצג מוסד אקדמי מכובד ובעל שם, יש לחתור לכדי אפיון מדויק של האתר לפרטי פרטים ברמת התוכן. הרכבת היררכיית תוכן מקצועית, המבוססת על חשיבה ותכנון, מהווה את המפתח להצלחתו של האתר. הן במישור התדמיתי והן במישור הפרקטי.

יש לדעת כיצד לבנות את הסדר באתר בכדי לאפשר לכל גולש, ולא משנה מהיכן הוא מגיע ומה הוא רוצה לברר, להגיע בקלות ליעדו. זוהי משימה מאתגרת שכן לפנינו אתרים המכילים מידע רב עם תכנים מקצועיים, תכנים אינפורמטיביים, תכנים שיווקיים, תכנים אישיים, מאמרים אקדמאיים, אזורים אינטראקטיביים (כמו, לדוגמה, לוח אירועים) ועוד.

התוכן שמלווה את האתר חייב להיות בסטנדרטים גבוהים. בהקמת אתר אינטרנט למכללה או אוניברסיטה יש לשים לב לסוגיית התוכן ולעתים דרושה עבודה מקצועית של עריכה, התקנה, הגהה ותחביר. בין אם לשם תיאור מסלולי הלימוד ובין אם בהקפדה על הטקסטים המציגים אירועים, כנסים, מחקרים, מדיניות ועוד. רצוי לייצר סטנדרטיזציה של התוכן מבחינת הרמה, השיח והסגנון.

לסיכום – בחירת החברה הנכונה

בהקמת אתר אינטרנט למכללה או אוניברסיטה חשוב לבחור בחברה לבניית אתרים כמו WinWeb אשר לא רק מתמחה בקוד פתוח אלא מכירה את הניואנסים העומדים בבסיס הפרויקט. ככל שהחברה שמפתחת את האתר ומעצבת אותו בקיאה במאפיינים המלווים את התהליך, כך התוצאה הסופית תהיה בהתאם. הניסיון שלנו כאן הוא מפתח חשוב שכן אתרי אינטרנט למוסדות אקדמאיים מציבים דרישות טכנולוגיות ועיצוביות שיש לספק להם מענה אמיתי.

דוגמאות לאתרי אינטרנט לאוניברסיטאות ומכללות

צור קשר

נא לרשום שם מלא
נא לרשום כתובת אימייל
נא לרשום מספר טלפון
Invalid Input
Please let us know your message.
Invalid Input