בניית אתר עם קוד נקי


בניית אתרים בקוד פתוח היא לא מקשה אחת וניתן לחלק את רמות הפיתוח לשלוש מדרגות עיקריות. במאמר הבא נסביר מעט על כל קטגוריה וקטגוריה, מבניית אתר עם תבנית מוכנה ועד לפיתוח מתקדם עם קוד נקי לחלוטין. קריאת חובה לכל עסק או ארגון שמתכנן להקים אתר אינטרנט ומתלבט לגבי הפתרון הנכון בעבורו.

בניית אתר עם תבנית, יתרונות וחסרונות

הרמה הראשונה, הבסיסית ביותר, היא בניית אתר עם תבנית מוכנה. כלומר, בניית אתר וורדפרס על בסיס רכישת תבנית מתוך עשרות אלפי טמפלטים שזמינים ברשת.

טכניקה זו מבוססת על תבניות שמגיעות עם עיצובים מוכנים וכוללות בתוכן באופן מובנה מערכות ופיצ’רים שונים. בונה האתרים לא צריך להשקיע זמן רב בעבודתו. כל שעליו לעשות זה לשנות תמונות, להחליף טקסטים, לבצע חיתוכים בסיסיים ואפשר “לעלות לאוויר”.

היתרון המרכזי של התבנית המוכנה הוא המחיר הזול ולוחות הזמנים הקצרים, הנובעים מכך שאין צורך בפיתוח או בעבודת תכנות (יש אפילו בעלי עסקים שבונים את אתר האינטרנט שלהם בעצמם בדרך הזו).

נשמע מבטיח? ובכן, “אין ארוחות חינם”. החסרונות של פיתוח אתרים על בסיס תבנית הם משמעותיים וחשוב להכיר אותם.

בראש ובראשונה יש להבין שהתבנית המוכנה נועדה להתאים לקהל עסקים רחב ביותר וכפועל יוצא מזה היא עמוסה במערכות ופיצ’רים. במילים פשוטות יותר, המפתחים של התבנית רוצים שהיא תתאים גם לעורך דין, גם למפעל טקסטיל וגם לקלינקה של רופא מומחה. היות שהצרכים של כל אחד מאתרים האלה הם שונים, המערכת שמוטעמת בתבנית היא גדולה, רחבה ועמוסה בקוד.

העומס הזה מאט מאד את טעינת האתר והמשמעות היא קריטית. מהירות טעינה היא פרמטר מוביל בדירוג של האתר בגוגל ואתרים איטיים סובלים גם מנטישת גולשים (מי רוצה לחכות יותר מכמה שניות לעליית האתר או למעבר בין עמודים בתוכו?).

חיסרון מהותי לא פחות, ואולי אפילו יותר, הוא כשהפלטפורמה של וורדפרס עוברת שדרוגים ויש לבצע גם שדרוג לתבנית. לעתים קרובות מדי, לא כל הפיצ’רים שמגיעים עם התבנית באמת משודרגים. למשל, מספיק אפילו שרכיב כמו גלריה או באנר לא מקבל את השדרוג הדרוש, והאתר צפוי לתקלה ואפילו נפילה מוחלטת (גם אם פיצ’רים אחרים עברו כביכול את השדרוג בהצלחה).

ככל שיש יותר פיצ’רים בתבנית, כך גדלה בהתאמה החשיפה לאותן תקלות. סוגיית השדרוג היא גם אחת מהסיבות המרכזיות לכך שאתרים תבניתיים הם בעלי אורך חיים קצר מאד.

אגב, זהו עוד מצב טוב. שימוש בתבנית יוצר תלות בחברה שפיתחה אותה, ולא תמיד החברות מעוניינות להמשיך עם התבנית המסוימת ולהכין לה שדרוגים. פעמים רבות אלו חברות שמייצרות מאות ואלפי תבניות, ואם תבנית מסוימת לא כלכלית עבורן, אז הן פשוט לא ישקיעו משאבים בשדרוגה. לקוחות שעובדים עם התבנית הזו, שנפלה על רצפת חדר העריכה, מוצאים את עצמם מול שוקת שבורה.

בניית אתר וורדפרס על תבנית ריקה

הרמה השנייה, המתקדמת יותר, היא בניית אתר וורדפרס על בסיס “טמפלט ריק” שיש לו רק Builder (כמו “אלמנטור”). ללא פיצ’רים או מערכות מובנות.

בעבודה עם תבנית ריקה שיש לה רק בילדר, מעצב האתרים עובד בשלב ראשון מול הלקוח, ומעצב את האתר בהתאמה אישית ללא כל הגבלה (על דף חלק). לאחר שסקיצת ההדמיה מאושרת לשביעות רצונו של הלקוח, בונה האתרים מעביר אותה לטמפלט הריק באמצעות “הבילדר”. השימוש בבילדר נעשה על ידי “גרור ושחרר” (Drag and Drop) ורוב העבודה לא דורשת פיתוח ברמת הקוד.

פיתוח אתרי וורדפרס על תבנית ריקה מגלם יתרונות רבים. בראש ובראשונה, היכולת לבצע את העבודה בהתאמה אישית מוחלטת ללקוח, ללא תלות בגבולות גזרה עיצוביים של טמפלט מוכן. העיצוב של סקיצת ההדמיה מאפשר יצירת אתר אינטרנט מבודל וייחודי. בנוסף ובניגוד מוחלט לאתר עם תבנית מוכנה, מדובר כבר באתרי אינטרנט עם מהירות טעינה טובה.

התבנית הריקה כוללת רק את הקוד של ה-Builder ולא פיצ’רים מיותרים שאין צורך בהם. האתר נהנה מקוד נקי מאד וכפועל יוצא מכך הוא בעל אורך חיים משמעותי, כשגם שדרוגים עוברים בד”כ בצורה חלקה. בנוסף, מכיוון שהעבודה נעשית עם Builder, נוח מאד לעשות שינויי עיצוב עתידיים.

הפרמיום: בניית אתר על Bootstrap

הרמה האחרונה בתחום, הגבוהה והיוקרתית ביותר, לוקחת אותנו למרסדס של פיתוח האתרים. מדובר על בניית אתר וורדפרס מתבנית חלקה לחלוטין, אפילו ללא Builder, הקרויה Bootstrap. בטכניקה הזו האתר נבנה על בסיס קודים בלבד.

התוצאה הינה אתר מותאם אישית לצורכי הלקוח, על פי עיצוב בסקיצת הדמיה וללא כל הגבלות. מהירות הטעינה של אתרים על בסיס Bootstrap הינה הגבוהה ביותר שניתן להשיג. יותר מהר אפילו מבניית אתר על “תבנית חלקה” כמו בטכניקה השנייה שתיארנו.

השדרוגים במערכת יעברו חלק, ללא כל תקלה, ואתר האינטרנט יחזיק מעמד לשנים רבות קדימה. הרבה מעבר לכל פתרון אחר. בניית אתר על בוטסטרפ היא שירות פרמיום שמיועד למי שלא מוכן להתפשר אלא על הטוב ביותר. זוהי טכניקה מצוינת במיוחד עבור פיתוח אתרים מורכבים

המומחים לפיתוח אתרים לשירותך

פיתוח אתרים