וורדפרס מול ג'ומלה

וורדפרס מול ג'ומלה

  וורדפרס ג'ומלה
ניהול תפריטים ניהול התפריטים בוורדפרס קל באתרים עם מספר קטן יחסית של פריטי תפריט. כאשר יש הרבה פריטים לאותו תפריט, הניהול נעשה לא נוח מכיוון שיש לגרור למעלה או למטה כל פריט כדי למקמו, וכשיש בתפריט מאה פריטים אז זה נעשה לא נוח.  ניהול התפריטים בג'ומלה קל גם לאתרים עם מספר מרובה של פריטי תפריט מכיוון שבג'ומלה ניתן להגדיר במדוייק את מיקומו המדוייק של כל פריט תפריט, לקבוע מיהו האבא שלו ובאיזה תפריט למקמו. כך שגם באתרים עם למעלה ממאה פריטי תפריט, ניהול התפריט קל ונוח.
מספר ההרחבות מספר ההרחבות בוורדפרס גדול יותר ממספר ההרחבות בג'ומלה. בסדר גודל של כ- 55,000 תוספים  מספר ההרחבות בג'ומלה נמוך מאשר בוורדפרס ומתקרב ל- 10,000 הרחבות
איכות ההרחבות ההרחבות בוורדפרס הן פלגינים, יש מספר רב של הרחבות איכותיות. ג'ומלה מצטיינת באיכות ההרחבות שלה, מכיוון שהתוספים לג'ומלה אינם רק פלגינים אלא ממש קומפוננטות עשירות בהגדרות ובאפשרויות, הרבה פעמים יותר ממה שהפלגינים של וורדפרס יכולים להציע, ומלבד זאת ההרחבות בנויות בסטנדרטיזציה שמעניקה לכל הרכיבים מבנה דומה
קלות ההתקנה לוורדפרס התקנה קלה .  את וורדפרס וג'ומלה מתקינים בצורה מאוד דומה. את שתי המערכות אפשר להתקין גם בלחיצת כפתור דרך cPanel. אפשר להתנסות במערכת וורדפרס בקישורית הבאה: https://he.wordpress.com לג'ומלה התקנה קלה.  את וורדפרס וג'ומלה מתקינים בצורה מאוד דומה. את שתי המערכות אפשר להתקין גם בלחיצת כפתור דרך ה- cPanel. אפשר להתנסות במערכת דמו של ג'ומלה בקישורית הבאה: https://demo.joomla.org
 אחסון אתרי וורדפרס לרוב חסכוניים יותר מבחינת שטח אחסון אך זוללים יותר משאבי זכרון ומעבד (שזה מצרך יקר) יחסית לג'ומלה. אתרי ג'ומלה תופסים באופן יחסי מעט יותר מקום אחסון, בשל ההרחבות המפותחות של ג'ומלה
Page Builder זה יתרון מובהק של וורדפרס על ג'ומלה, הפייג' בילדרים שמוטמעים בתבניות רבות כמו אבדה, פוג'ו וכדומה. בעזרת הפייג' בילדר אפשר לעצב את פנים העמודים בקלות ולהוסיף להם פיצ'רים מגוונים. בג'ומלה נושא הפייג' בילדר אינו מפותח דייו. יש את SP Page Builder של חברת ג'ומשייפר, אולם בוורדפרס הפייג' בילדרים רבים יותר ויותר מפותחים ונוחים לשימוש.
Framework בעוד שהפייג' בילדר עושה חיים קלים בעיצוב פנים העמוד, הפריימוורק מיועד לעיצוב כל מה שסביב העמוד ולמבנה של האתר. בוורדפרס אין ממש פריימוורק, אלא אפשרות לעיצוב התבנית במעיין עורך ויזואלי, אולם לא ניתן להוסיף בו מיקומים חדשים או לשנות בגמישות גדלים של אזורים. פה היתרון הגדול לג'ומלה, שיש לה פיימוורקים מאוד שימושיים וטובים כגון Helix, Wrap ועוד. כלומר בעוד שוורדפרס מצטיינת בעיצוב פנים העמוד, ג'ומלה מצטיינת בעיצוב המעטפת שלו. בעזרת הפריימוורק אפשר לשנות בקלות ובגמישות את המבנה של האתר, להרחיב או להקטין אזורים מסויימים, ולתת להם קלאס משלהם לעיצוב יחודי.
אבטחה גם וורדפרס וגם ג'ומלה בנויות בקוד פתוח, וכדי לשמור על רמת אבטחה גבוהה יש לדאוג לעדכן את האתר ואת התוספים. לשתי המערכות רכיבי הגנה, לוורדפרס יש את Wordfence ועוד רכיבים המיועדים לאבטחת האתר גם ג'ומלה בנויה בקוד פתוח וכדי לשמור על רמת אבטחה גבוהה יש לדאוג לעדכן את האתר ואת התוספים. לג'ומלה רכיבי הגנה כגון RsFirewall, Admin Tools.
ניהול ווידג'טים / מודולים בוורדפרס יש ווידג'טים שאפשר למקם אותם באזורים מסויימים והם יכולים להכיל את הפונקציונליות של התוספים, או טקסט חופשי שנכתוב. אפשר לשייך ווידג'ט מסויים לדף מסויים. המודולים של ג'ומלה בדומה לווידג'טים של וורדפרס מעניקים את האפשרות להציג תוספים, כמו לוח שנה לדוגמא, במיקום שנבחר ובעמוד שנבחר. המודולים הן יתרונה הגדול של ג'ומלה מכיוון שהם מאפשרים גמישות רבה, לדוגמא אפשר את אותו לוח שנה לעצב בצבעים שונים באותו הדף. ואפשרי גם להשתמש ב- Advanced Module Manager שמאפשר לפרסם מודול מסויים רק בקיץ או בחורף, או רק בדפים של השפה האנגלית למשל.
אתר רב לשוני בוורדפרס האופציה לאתר דו-לשוני אינה מובנית ויש להתקין תוסף כגון Polylang או WPML. התוספים לשפה עלולים ליצור באגים במערכת. בג'ומלה ריבוי שפות הוא מובנה במערכת. אומנם יש להגדיר מספר הגדרות כדי לקבל אתר רב לשוני עם דגלים שמחליפים שפת מערכת, אך השימוש בסך הכל טבעי ונוח.
פופולריות הפופולריות של וורדפרס רבה יותר משל ג'ומלה, והיא נחשבת למערכת קוד פתוח הכי פופולרית בעולם. ג'ומלה אף היא מערכת פופולרית ברחבי העולם, אולם הפופולריות שלה קטנה יותר משל וורדפרס,
שדרוגים ועדכונים וורדפרס מתעדכנת ומשתדרגת באופן תדיר, ויש לעדכן את האתר לעיתים תכופות יחסית. גם ג'ומלה מתעדכנת ומשתדרגת באופן תדיר, ויש לעדכן את האתר לעיתים תכופות יחסית.

ניהול  משתמשים והרשאות 

בוורדפרס ניהול המשתמשים פשוט ובסיסי. ג'ומלה מצטיינת בניהול משתמשים ובמתן הרשאות למאמרים, לתפריטים ולמודולים. אפשר להגדיר משתמשים בכמה רמות של הרשאות, ואף ליצור קבוצות מיוחדות של משתמשים.

צור קשר

נא לרשום שם מלא
Invalid Input
Invalid Input
נא לרשום כתובת אימייל
נא לרשום מספר טלפון
Invalid Input
Please let us know your message.
Invalid Input