כמה עולה לבנות אתר בקוד פתוח ב-WinWeb

 
אפיון אתר מקצועי עם דגש על חווית משתמש החל מ- 4,500 ש"ח
בניית פורטל החל מ- 35,000 ש"ח
אתר תדמית מעוצב ע"י מעצבת אתרים custom made ללא שימוש בתבניות החל מ- 14,000 ש"ח
חנות מקוונת E-commerce החל מ- 13,000 ש"ח
חנות מקוונת E-commerce עם התממשקות לפריוריטי ולמערכות חיצוניות החל מ- 25,000 ש"ח
בניית אתר מורכב (עם התממשקות למערכות חיצוניות API) החל מ- 45,000 ש"ח
אחסון בשרת פרטי VPS החל מ- 65 ש"ח לחודש
שעת עבודה לשדרוגים 200 ש"ח
 

התשובה לשאלה כמה עולה לבנות אתר אינטרנט, נגזרת משורה של פרמטרים:

מתכנתים ישראלים לעומת מיקור חוץ

בראש ובראשונה, יש לברר האם הצוות אשר עובד על האתר מורכב ממתכנתים ישראלים, או שמא נעשה שימוש במיקור חוץ עם מתכנתים ממדינות עולם שלישי (מזרח אירופה, מזרח רחוק וכדומה). בניית אתר במיקור חוץ יכולה להוזיל עלויות, אך לצדה גם חסרונות רבים. ברוב המקרים הללו, עובדים על האתר מתכנתים שונים, וללקוח הישראלי יש קשר אך ורק עם "המתווך" (חברת בניית האתרים).
כל תקלה או "באג" בתהליך הפיתוח יוצרים תדיר מצב של "טלפון שבור", כאשר ה"מתווך" מחפש את המתכנת שביצע את העבודה, ומתקשה לספק מענה. מנגד, כאשר האתר נבנה על ידי מתכנתים ישראלים, ללא קיצורי דרך והוזלת עלויות מלאכותית, ההתנהלות השוטפת הינה חלקה, מקצועית ויעילה. הקשר הישיר עם המתכנתים הישראלים אשר מפתחים את האתר הוא דרמטי להצלחת הפרויקט.

האם מעצבת אתרים מלווה את הפרויקט או שרק המתכנת בונה את האתר?

מעורבותה של מעצבת אתרים בפרויקט, כבר מין השלבים הראשונים, משפיעה מהותית על הנראות של האתר והצלחתו. המעצבת מבצעת את התכנון והאפיון גרפי לרבות שפה עיצובית, מיתוג, מיקום אלמנטים, פונטים, תמונות ועוד.
בחברות מובילות לבניית אתרים, התהליך מבוצע על בסיס סקיצת הדמיה, ללא הגבלה של סבבי תיקונים, ועד לשביעות רצון מלאה. ליווי מעצבת גרפית מייקר את הפרויקט, אך מצד שני מאפשר הגעה לכדי תוצר אלגנטי, איכותי, מקצועי, מבודל וייחודי.

כמה עולה לבנות אתר עם אופטימיזציה לגוגל?

אתר אינטרנט איננו עומד בחלל הריק וההתאמתו לגוגל היא קריטית להצלחתו ברשת. חברה מקצועית תוודא בשלבי ההקמה שורה של פרמטרים בסיסיים מבחינת אופטימיזציה לגוגל כמו לדוגמה דחיסת תמונות, התקנת רכיב להגדרות SEO (כמו תיאורים וכותרות לגוגל), בניית האתר עם היררכיה נכונה, הטמעת מפת אתר לגוגל, אפשרות חיבור לכלים לניהול אתרים ועוד. פעולות אלה דורשות שעות עבודה, המייקרות את עלות האתר, אך הינן בעלות ערך רב להמשך. במידה שההכנה לא תתבצע בהקמת האתר, אך בעל העסק יהיה מעוניין לקדם אותו בגוגל, היא תיעשה מאוחר יותר ותדרוש את ההוצאה הכספית בהתאם.

האם החברה מספקת הדרכות ושירות לאחר העלייה לאוויר?

דיברנו כאן על כך כי מחירון בניית אתרים הוא יותר עניין של "שירות" מ"מוצר", ואין להקל ראש בסוגיה הנוגעת ליום שאחרי העלייה לאוויר. אתר אינטרנט הוא דינאמי, חי ומשתנה. ממש כמו העסק שהוא מייצג ברשת. שינויים תכופים נדרשים בשל תמורות בעסק עצמו, דרישות שעולות מצד לקוחות ואפילו כחלק מפיתוחים טכנולוגיים. תהיה הסיבה אשר תהיה, אתר שלא הוקם על ידי חברה מקצועית ואמינה עלול להיות "יתום", וכבר מרגע לידתו אין לו אבא ואימא. מחירון אתר אינטרנט מצוי בקורלציה ברורה למידת הנכונות והיכולת של החברה המקימה לספק שירות אמין, איכותי, שקוף וזמין. השירות חייב להיות מיידי ועליו להינתן על ידי מענה אנושי ולא השארת הודעה. 

לסיכום – כמה עולה לבנות אתר?

הפרמטרים שדיברנו עליהם כאן הם רק מעט המחזיק את המרובה. כל אחד ואחד מהם מקפל בסופו של היום שעות עבודה, וכידוע "אין ארוחות חינם". לכן, התשובה לשאלה – כמה עולה לבנות אתר – קשורה להיקף שעות העבודה הדרוש להגעה לכדי מוצר איכותי.
כאשר הלקוח מתלבט בין הצעות מחיר לבניית אתרים, לעתים ייתכנו פערים גדולים מאד בין הצעה אחת לשנייה. גם כאשר מדובר לכאורה על אותו האפיון בדיוק מבחינת מספר עמודים, קטגוריות וכדומה.
ההבדלים בין הצעות המחיר נעוצים בפרמטרים שציינו לעיל (ובפרמטרים רבים נוספים). למשל - האם מדובר במתכנתים ישראלים, האם העיצוב נעשה על ידי מעצבת אתרים מקצועית, האם החברה מקפידה על  אופטימיזציה לגוגל, מה השירות שתקבלו לאחר העלייה לאוויר, והרשימה נמשכת.