פיתוח אתר אינטרנט בקוד פתוח

חברות שמעוניינות להקים אתר אינטרנט מגלות מהר מאד היצע לא קטן של ספקים המוכנים לקחת את המשימה לידיהם. בטקסט הקצר הבא נעמוד על פער קטן לכאורה במושגים, אך מהותי בפרקטיקה, והוא ההבדל שבין החברות שמציעות “פיתוח אתרים” לבין חברות שמתמחות ב”בניית אתרים” בלבד. נשמע דומה? המאמר הזה הוא בשבילכם.

פיתוח אתרים בעולם של קוד פתוח

על מנת להבין במה מדובר צריך לחזור מעט שנים לאחור לתקופה שלפני החדירה המאסיבית של הקוד הפתוח לענף בניית אתרים. לימים שבהם הקמת אתר הייתה כרוכה בהכרח בפיתוח קוד.
בזמנו, כל חברה להקמת אתרים הייתה מתמחה בקוד ספציפי ונדרשה – מטבע הדברים – להחזיק מערך מסוים של פיתוח. בין אם במסגרת של אין-האוס ובין אם במיקור חוץ.

לפני כ-20 שנה נפל דבר כאשר החלה להתפתח מגמה של פיתוח אתרים בקוד פתוח. טכנולוגיה שכשמה כן היא – פלטפורמה של קוד הפתוחה לקהל.
הקוד הפתוח צבר פופולריות בזכות הקהילה העוצמתית שמאחוריו שמונה עשרות אלפי מתכנתים ברחבי תבל. עם מעטפת שמשדרגת אותו באופן תדיר ותודות לכך שהמשתמשים לא היו צריכים עוד להיות בעלי ידע בתכנות, הקוד הפתוח ייתר כמעט לחלוטין את הקוד הסגור (לא כולל פיתוח אתרים מורכבים). הפלטפורמה המפורסמת ביותר בתחום היא כמובן וורדפרס, אשר לפי נתונים בינלאומיים מהווה את הקוד שמאחורי למעלה מ-40% מאתרי האינטרנט בעולם.

אחד מהקסמים של הקוד הפתוח הוא היכולת להרכיב אתרי אינטרנט בקלות יחסית ובעלויות נמוכות, על ידי שימוש בטמפלטים ורכיבים בעלויות נמוכות. ואכן חברות לבניית אתרים החלו להקים אתרי אינטרנט ללא תכנות ועבדו רק על בסיס תבניות מוכנות ורכיבים מוכנים. הפתרון התאים בעיקר לאתרי תדמית בסיסיים ולאחר מכן גם לאתרי סחר פשוטים, אך יצר פער משמעותי בין חברות שרק “מרכיבות אתרים” לחברות פיתוח אתרים שגם משתמשות בקוד הפתוח וגם מבצעות תכנות בהתאמה אישית.

חברת פיתוח אתרים יודעת לספק מענה לכל דרישה עד כדי פיתוח טמפלטים ייעודיים ורכיבים מדף חלק. כולל התאמות ברכיבים/בתבניות לטובת הצרכים המסוימים של הלקוח. במקום שהלקוח יתאים את עצמו למערכת, המערכת מתאימה את עצמה לצרכים של הלקוח.
פיתוח אתרים בקוד פתוח דורש ידע בתכנות והיכרות מעמיקה עם הפלטפורמות השונות של הקוד הפתוח על בוריין. זהו המענה היחיד עבור פיתוח אתרי אינטרנט מורכבים שדורשים פונקציות ספציפיות, פיתוחים ייעודיים, אזורים אישיים, אינטגרציה עם מערכות ועוד. להלן מספר דוגמאות ליתרונות של פיתוח אתרים לעומת בניית אתרים.

טמפלט ייעודי

אחד האלמנטים הידועים של הקוד הפתוח הוא המגוון העצום של הטמפלטים שזמינים בלחיצת כפתור. לכאורה פתרון מושלם שמקצר לוחות זמנים ומייעל את העבודה. בפועל עבודה עם טמפלט מוכן מקפלת בחובה לא מעט חסרונות. חלקם מהותיים מאד לנוכחות הווירטואליות.
למשל, טמפלטים מוכנים נבנים בכדי להתאים לשוק הרחב ביותר בקרב הצרכנים הסופיים. כתוצאה מכך הקוד שמאחוריהם יהיה תמיד מסורבל וכבד. הדבר יקשה מאד על תחזוקת האתר וחשוב לא פחות – ישפיע דרמטית על מהירות הטעינה. במאמר מוסגר נציין כי מהירות טעינה היא קריטית מבחינת הגולשים ולא פחות מכך משפיעה על גוגל שמעדיפה אתרים מהירים בראש תוצאות מנועי החיפוש.
יתרון מהותי נוסף של טמפלט ייעודי הוא התאמה לשדרוגים במערכת הקוד הפתוח לאורך השנים כלומר, פחות סיכוי לתקלות ובאגים כאשר יש לשדרג רוחבית את הוורדפרס שמאחורי האתר. כמו כן, למרות המבחר העצום, רוב החברות לבניית אתרים רגילות להיקף מצומצם של טמפלטים כך שנוצרת תופעה של אתרי אינטרנט שדומים מאד אחד לשני.

חברת פיתוח אתרים הפועלת בתוך הקוד הפתוח היא היחידה שיכולה לייצר אתרי אינטרנט מורכבים שמעוצבים עם שפה גרפית מבודלת ועל בסיס טמפלט ייעודי וייחודי.

פיתוחים מורכבים (אזור אישי, לדוגמה)

פיתוח אתר אינטרנט מורכב דורש פתרונות טכנולוגיים שאין להם מענה ברכיבים ו/או בפלאגינים המוכנים הקיימים ברשת. רק חברת פיתוח אתרים תוכל לספק במצבים הללו את המענה הנכון.
דוגמה בולטת היא פיתוח אתר מורכב עם אזור אישי כמו אתרי אינטרנט עבור מוסדות להשכלה גבוהה, אתרים של חברות ביטוח, אתרים פיננסיים, אתרי מסחר ועוד.

בחברת WinWeb, למשל, אנחנו מתמחים בפיתוח אתרי אינטרנט עם אזורים אישיים מולטי-פונקציונליים ובהם אין ספור אפשרויות ופעולות כמו הורדת מסמכים, העלאת מסמכים, “תיבות דואר פרטיות”, יצירת קשר עם מחלקות ספציפיות, קבלת הודעות ייעודיות ללקוח, מידע על ביצועים וכדומה.
אינטגרציה/התממשקות עם מערכות אתרי אינטרנט מורכבים מבוססים לעתים קרובות על התממשקות ואינטגרציות בין מערכות. לדוגמה, אתרי תיירות ששואבים מידע עדכני לגבי זמינות חדרים במלונות, אתרי ספורט שמציגים תוצאות בזמן אמת או אתרים פיננסיים שמאפשרים גישה לשערי מטבע ומגמות בשוק ההון.

פיתוח אתר אינטרנט עם התממשקות או אינטגרציה בין מערכות מחייב ידע נרחב בקוד. בחברת WinWeb אנו מבצעים פרויקטים מסוג זה ברמה השוטפת: הן אינטגרציות עם מערכות חיצוניות והן התממשקות עם מערכות פנים-ארגוניות כמו מערכת CRM Salesforce.
פיתוח אתרי אינטרנט עם מתכנתים ישראלים בעלי ניסיון כפי שניתן לראות, פיתוח אתרים הוא פרויקט אחר לגמרי לעומת בניית אתרים שאיננה אלא הרכבת מודולים מוכנים. זוהי עבודה שדורשת הון אנושי ברמה גבוהה ובעיקר מתכנתים ישראלים בעלי ניסיון.

בחברת WinWeb, לדוגמה, שהינה חברת פיתוח אתרים ובניית אתרים מורכבים, אנחנו מעמידים לרשות הלקוח צוות של מתכנתים ישראלים שלכל אחד מהם לפחות 10 שנות ניסיון.

זהות המתכנתים הינה קריטית שכן חברות רבות, בעיקר חברות אשר אינן עוסקות בפיתוח, מוציאות את המשימה למיקור חוץ. על מנת לחסוך בעלויות הן משתמשות תדיר במתכנתים מחו”ל וחשוב להתעכב על הנקודה הזו.

פיתוח אתרים על ידי מתכנתים ישראלים מבטיח שהחברה שלוקחת על עצמה את הפרויקט היא זו שעושה אותו. כלומר, היא איננה רק “מתווכת” בין הלקוח לצוות בחו”ל שלא מועסק על ידה כלל. בעבודה עם מתכנתים ישראלים ברור היטב מי הקים את האתר ואין כאן מצב לא רצוי של מספר מתכנתים שונים (עד כדי שיד ימין לא יודעת מה יד שמאל עושה). הדברים באים לידי ביטוי באיכות המוצר הסופי, בתהליך העבודה וכמובן במקרים של תקלות או באגים הנפתרים בקלות בזכות גישה ישירה למתכנת הספציפי שפיתח את האתר.

המומחים לפיתוח אתרים לשירותך

פיתוח אתרים