שידרוג אתרי ג'ומלה

שידרוג אתרי ג'ומלה

ישראל היא אומת הסטארט-אפ ניישן ועל כך ניתן ללמוד בין השאר ממספרים חד משמעיים שפורסמו על ידי איגוד האינטרנט הישראלי. סקר שערך האיגוד מצא כי תשעה מכל עשרה ישראלים גולשים ברשת מדי יום. מהמחקר עולה גם שכ-14% מהגולשים מגיעים למרחב הדיגיטלי אך ורק מטלפונים חכמים.

אתרי אינטרנט עסקיים, העומדים בחזית הטכנולוגיה, הם המרכיב החיוני ביותר לנראות ווירטואלית. בעניין זה חשוב להדגיש את המהפכה הגדולה שעברה על תחום הפיתוח והעיצוב באינטרנט עם כניסתו של הקוד הפתוח. אנו פוגשים בכל שנייה יותר ויותר אתרי אינטרנט שהוקמו ועוצבו על בסיס מערכות קוד פתוח, שמאחוריהן עשרות אלפי מתכנתים ומעצבים ברחבי תבל. בין הבולטות שבמערכות הללו ניתן לציין כמובן את ג'ומלה.

שדרוג אתרי ג'ומלה מתאים לשני מצבים עיקריים:

 • שדרוג אתר ג'ומלה שהוקם לפני מספר שנים תוך ביצוע עדכונים טכנולוגיים ועיצוביים.
 • שדרוג אתר ג'ומלה לאתר אינטרנט שהוקם על בסיס מערכת קוד סגור או מערכת מיושנת שאיננה מתאימה לדרישות הנוכחיות של העסק או הארגון.

מה חשוב לדעת על שדרוג אתרי ג'ומלה?

ג'ומלה היא מערכת קוד פתוח המיועדת בעיקר לאתרי אינטרנט עם צרכים מורכבים ודרישות טכנולוגיות רחבות היקף. לדוגמה, אתרי סחר, חנויות וירטואליות, פורטלים, אתרים אינטראקטיביים, אתרי תוכן גדולים, אתרי תדמית לארגונים, אתרי מוסדות וגופים ציבוריים (כמו בתי חולים או אוניברסיטאות) ועוד.

שדרוג אתר ג'ומלה הוא תהליך שבו האתר עובר טרנספורמציה, שמצד אחד שומרת על יתרונותיו הקיימים (כמו מיקומים גבוהים בגוגל), ומצד שני מאפשרת לעסק או לארגון ליהנות מאתר אינטרנט חדשני, מודרני, עיצובי, מתקדם, מהיר, מאובטח ומותאם לכל סוגי המסכים והרזולוציות. כל פרויקט של שדרוג אתר ג'ומלה מתייחס במקביל לשני מישורים:

עיצוב וחוויית משתמש – שדרוג אתר ג'ומלה כולל בראש ובראשונה אלמנטים עיצוביים. עיצוב אתרי אינטרנט, כמו עיצוב בכל תחום, הוא עניין של אופנות, סגנונות ומודה. אתרי אינטרנט מודרניים וחדשניים הם בהכרח אתרי אינטרנט מעוצבים. במסגרת שדרוג אתר ג'ומלה מומלץ לבצע עיצוב ברמה גבוהה על ידי מעצב גרפי הבקיא בכל התמורות והעדכונים העיצוביים השולטים בכיפה האינטרנטית. אלמנט חשוב נוסף שנכנס למשוואה הוא חוויית משתמש (UX). שדרוג אתרי ג'ומלה שם דגש רב על חוויית משתמש נכונה תוך תפיסה של "הגולש במרכז".

שימושיות ופונקציונאליות – פרויקט לשדרוג אתר ג'ומלה כולל מגוון רחב של היבטים טכנולוגיים ופונקציונאליים. היות שג'ומלה היא מערכת קוד פתוח המתעדכנת באופן שוטף בזכות קהילת מפתחים המונה אלפי מתכנתים בכל קצוות תבל, חשוב מאד לדאוג שהתהליך יציב את האתר בחזית הטכנולוגיה. לא מדובר כמובן רק על "עדכון גרסה" במובן הצר, אלא התחקות אחר מלוא האלמנטים הטכנולוגיים החדישים בשוק. החל מהתאמה מושלמת לסלולר ולמסכים שונים, דרך הטמעת מערכות אבטחה העומדות בכל הסטנדרטים הדרושים (ומעניקות לאתר "כיפת ברזל" אפקטיבית), וכלה במגוון יישומים טכנולוגיים לטובת הגולשים, מנהל האתר ומנועי החיפוש.

שדרוג אתרי ג'ומלה – שיפור ביצועים ללא פגיעה באתר

ארגונים ועסקים שמפעילים אתר אינטרנט חוששים באופן טבעי מביצוע שינויים מרחיקי לכת. החל מדאגה למיקומי האתר בגוגל וכלה בתפיסות לפיהן "הגולשים רגילים לאתר הקיים", "הרכב מנצח לא מחליפים" וכדומה. זהו השלב שבו אנו שומטים את הקרקע מתחת לכל הקלישאות החבוטות הללו. לא רק ששדרוג אתרי ג'ומלה איננו פוגע בביצועים הקיימים אלא להפך. כאשר השדרוג נעשה במקצועיות ובמיומנות, תוך הקפדה על עבודה עיצובית וטכנולוגית בלתי מתפשרת, הביצועים של האתר רק ילכו וישתפרו.

תהליך השדרוג מבוצע בכתובת חלופית כך שהאתר הקיים נותר באוויר עד לרגע השקת האתר החדש. רכיבים מתקדמים המוטעמים במערכת מאפשרים לשמור על הכתובות הקיימות (URL) ובמידת הצורך אפשר להקפיד על קווים מסוימים בשפה העיצובית.

לסיכום, כמה היבטים שחשוב לדאוג להם במסגרת שדרוג האתר

כל אתר זקוק לשדרוג ולריענון אחת לכמה שנים. הטכנולוגיה באינטרנט מתקדמת בקצב מסחרר ובפרט כאשר אנחנו עוסקים בשדרוג אתרי ג'ומלה שהם אתרים המבוססים על קוד פתוח. חשוב להדגיש כי שדרוג אתרי קוד פתוח לא נגמר ב"עדכון גרסה" ובתהליך כדאי לוודא שההיבטים הבאים מקבלים את מלוא תשומת הלב:

 • כל הרכיבים באתר עוברים עדכוני גרסאות.
 • מציאת תחליפים הולמים לרכיבים טכנולוגיים אשר אין להם גרסה עדכנית.
 • ביצוע שדרוג על בסיס דומיין חלופי מבלי לפגוע בביצועי האתר הקיים במהלך הפרויקט.
 • התקנת רכיב השומר על כתובות האתר הקיים לטובת מעבר חלק לאחר השדרוג.
 • ביצוע התאמות של האתר מבחינת רספונסיביות (התאמה למסכים ולטלפונים חכמים).
 • ביצוע התאמות נדרשות מבחינת נגישות לפי החוק.
 • עדכון עיצובי של האתר על בסיס המגמות העדכניות והחדשניות ביותר.
 • הטמעת רכיבים דרושים לטובת קידום בגוגל.
 • התייחסות לכל הדרישות העולות מצד הלקוח לאור ניסיונו הקיים עם האתר הנוכחי.
 • הוספת מודולים, הרחבות, רכיבים וביצועים בהתאם לדרישות הלקוח.